מדריך למטייל ביפן – 10 דברים שצריך לדעת על יפן

יפן (וביפנית ניהון), המכונה ארץ השמש העולה היא מדינת איים יפהפייה באזור צפון מערב האוקיינוס השקט.
התרבות וחיי היום יום ביפן שונים לגמרי מהחיים בישראל וממדינות המערב. האווירה הקסומה, התרבות המעניינת, ההיסטוריה העשירה, הנופים והאתרים התיירותיים הופכים את יפן יעד אטרקטיבי ומעניין לטיולים.
מתכננים טיול ליפן? דעו כי אתם עומדים בפני חוויה יוצאת דופן, וטיול מדהים שכמוהו לא תחוו שוב. בכתבה זו נרכז לכם כמה עובדות על התרבות היפנית, שיגבירו לכם את החשק לבקר בארץ השמש העולה.

 

1.הרים, איים ושוב הרים

יפן שוכנת על שרשרת איים עצומה. לארבעת האיים הגדולים קוראים הוקאידו, שיקוקו, קיושו והונשאו. חוץ מארבעת האיים הגדולים קיימים עוד אלפי איים קטנים (6852 במספר). כמעט כל האיים ביפן הרריים, וחלק גדול מהם הרים וולקנים. הנוף לאורך יפן מגוון מאוד, אך רובו הררי ומשקיף אל עבר הים. חופי יפן המזרחית משקיפים אל עבר ים יפן, וחופי יפן המערבית משקיפים אל עבר האוקיינוס השקט.

2.קצת על טוקיו – עיר הבירה של יפן

האוכלוסייה בכל יפן מונה כ127 מיליון איש, מתוכם כ30 מיליון גרים בעיר הבירה טוקיו, מה שהופך את טוקיו למטרופולין הגדול ביותר בעולם. תוחלת החיים בטוקיו בירת יפן היא הגבוהה בעולם. בנוסף העיר טוקיו בנויה בצורה מודרנית מאוד, כיוון שנחרבה ונבנתה מחדש פעמיים: פעם במהלך רעידת אדמה קטלנית בשנות ה20 של המאה ה20, ופעם נוספת בהפצצה של ארצות הברית בסוף מלחמת העולם השנייה. העיר עצמה מחולקת לשניים: בחלק המערבי נמצאים אזורי הקניות ומתחמי העסקים, ובחלק המזרחי אזורי המגורים. את העיר מקיפה רכבת בקו מעגלי.

3.יפן כיעד תיירותי בעבר וכיום

מהמאה ה15 עד אמצע המאה 19 הונהג ביפן משטר מדיניות סגור, ובו אף זר לא הורשה להיכנס למדינה ואף יפני לא הורשה לצאת מיפן. הסיבה לעוצר זה הייתה חשש בהשפעות מערביות על התרבות היפנית. כיום יפן פתוחה למבקרים, ונחשבת יעד המושך תיירים מכל רחבי העולם.

4.יפן המקויה והיחס לישראל

ביפן קמה תנועה דתית הקרויה מקויה (Ma-Ko-YA). אחד מעקרונות התנועה הוא תמיכה במדינת ישראל והכרה של העם היהודי כעם הנבחר. אנשי המקויה בקשר רציף עם ישראל, ורבים מהם אף מבקרים בארץ. ביפן יש מרכזים של המקויה הפתוחים למבקרים והם מברכים על ביקורם של ישראלים.

5.הדת והתרבות ביפן

ביפן אין דת רשמית. רוב היפנים לא מגדירים את עצמם כשייכים לדת מסוימת אבל הם משלבים מנהגים דתיים וטקסים רשמיים במהלך השנה. שלושת הדתות הבולטות במדינה לפי סדר גודלן הן בודהיזם, שינטו ונצרות. בנוסף הלוח האסטרולוגי ביפן שונה לחלוטין מזה של תרבות המערב, וכן מבנה השעון המסורתי.

יפן ארץ השמש העולה

יפן ארץ השמש העולה

6.מוזיקה ובילויים ביפן

תעשיית המוזיקה היפנית מפותחת מאוד, והשנייה בגודלה אחרי ארצות הברית. בישראל המוזיקה היפנית אינה פופולרית, אך ביפן המוזיקה תופסת חלק נרחב. בביקורכם ביפן, רצוי לשלב ביקור בהופעות כדי לחוות את תרבות המוזיקה היפנית. גם הקריוקי הגיע אלינו מיפן. בארץ נעשה בו שימוש במפגשים חברתיים, אך ביפן הוא נפוץ עוד יותר, בעיקר במקומות בילוי כמו מועדוני לילה ופאבים.

7.הסעודה היפנית והטקסים המלווים לה

טקס האכילה היפני מוקפד עד לפרטים הקטנים ביותר. יש חשיבות רבה לאסתטיקה של המנה, והיא לעתים עולה גם על חשיבות הטעם. פרט לאכילה בצ'ופסטיקס ישנם עוד מנהגים שונים מאילו המוכרים לנו כמו ניגוב הידיים, הרמת הצלחת מהשולחן לכיוון הפה, איסור להצביע עם צ'ופסטיקס כלפי אחרים, שתיית אלכוהול בהרמת כוסית של כל סועדי הארוחה ועוד. חריגה ממנהגים אלו נתפסת בעיני מקומיים כאקט לא מנומס. מקומיים רבים מבינים שתיירים לא מודעים לנהלים אלו, ולכן לרוב מתקנים אותם באדיבות.

8.אוכל יפני מקומי- לא רק סושי

במהלך הטיול רצוי מאוד להתנסות במאכלים המקומיים כמו שאומר המשפט המפורסם: ברומא התנהג כרומאי. יפנים אוהבים לשתות יין מסוג אסאהי המבוסס על תסיסת אורז. סושי הוא מאכל יפני מפורסם, ופופולרי מאוד בישראל. במסעדות תיירים תופתעו לראות שהוא יקר מאוד לעומת המזון שנמכר ברחוב ובשווקים. מאכלים זולים ביפן הם בעיקר הרבה סוגים של פירות ים מטוגנים.

9.נסיעה ברכבות ברחבי יפן

נסיעה תמימה ברכבת יכולה להיראות מוזרה במעט למבקר היפני. כרטיסנים ברכבת, למשל, לפני שהם פונים אל כל נוסע קדים קידה לאות כבוד, ולעולם הם לא יעזבו את הקרון כשהם מפנים גב לנוסעים. בנוסף לכך בנסיעות ברכבת התחתית ודאי תבחינו שרוב הגברים לבושים אותו הדבר: חליפה כהה, נעליים שחורות וחולצה לבנה. מדובר במעין תלבושת אחידה של מרבית הגברים העובדים ללא קשר למקצועם.

10.מזג האוויר ביפן

ביפן ישנם כמה אזורי אקלים, החלק הצפוני מאוד שונה לעומת החלק הדרומי. שוני קיצוני זה מניב קשת רחבה של בעלי חיים ושל צמחייה. אם אתם בוחרים בטיול בכל יפן, התארגנו מראש למגוון רחב של תופעות מזג אוויר וטמפרטורות שונות.

 

שיהיה לכם טיול נעים, תעשו חיים ביפן ובשפת המקומים: סיונרה!

 

 

 

נוף יפני מסורתי

נוף יפני מסורתי