טיול בעקבות הקפה

קפה - אחד המשקאות הפופולאריים ביותר בעולם. האהבה לקפה נמצאת בכל בית ושתיית הקפה היא חלק בלתי נפרד מחיי היומיום של כולם. הרי כיצד אנו פותחים את הבוקר? לרוב בשתיית קפה וקריאת עיתון, היכן נפגשים עם חברים? בבתי קפה, ומה שותים כשעייפים? כוס קפה!
צמח הקפה גדל כעץ ירוק-עד ונמוך קומה, הגדל בעיקר במקומות בעלי אקלים טרופי. פרי הקפה הוא קטן, אדמדם ובעל צורה כדורית המכיל שני זרעים המכונים פולים שמהם מכינים את המשקה. פולי הקפה מכילים חומר מעורר – קפאין. בצמח, הקפאין מצוי בו לשם קטילת חרקים ומזיקים שונים. אותנו, הקפאין ממריץ עקב העלאת לחץ הדם והגברת פעילות הלב הנגרמת כתוצאה מצריכתו.

אז מאיפה הכל התחיל?

מולדת הקפה הינה אתיופיה, הנמצאת ביבשת אפריקה.
ישנה אגדה המספרת שהכל התחיל מכך שרועה צאן המתגורר באזור בשם קאפה (KAFFA) הנמצא בדרום מערב אתיופיה (יש האומרים שמכאן גם שמו), ראה שלאחר שעדר העיזים הרגוע והשליו שלו טעם מצמח הקפה הוא נהיה חסר מנוחה. בעקבות כך החליט לבדוק את הצמח המדובר והחל לקלות את הקפה ולהפיק ממנו משקה.
מכאן, הכל הסטוריה… הקפה התפרסם בעולם, עבר מסלולים ומדינות שונות עד שהגיע לכל העולם.
עד היום ניתן למצוא באתיופיה מטעי גידול רבים של קפה ולא מעט טוענים שבאתיופיה זהו הקפה הטוב ביותר.

אתיופיה – פרטים כלליים:
שפה:
אמהרית

עיר בירה: אדיס אבבה
מטבע: ביר (כ-20 אגורות)
ויזה: עלותה כ-50$ והיא מוגבלת לשלושה חודשי שהייה.

הגעת לאתיופיה? שלושה מקומות שמומלץ לבקר בהם:

1. Addis Ababa

vcvcvv1_c

קרדיט תמונה: אתר מאקו

עיר הבירה של אתיופיה שפירושה "פרח חדש". זוהי העיר הגדולה והמפותחת ביותר באתיופיה. אך עם זאת, כלי הרכב עדיין עוצרים לרועי צאן על מנת שיחצו את הכביש עם עדרם.
אדיס אבבה מוזנחת ומלוכלכת באופן ניכר, אך עדיין העיר ההררית הממוקמת בגובה של 2,240 מטר מסתירה המון קסם ומושכת תיירים רבים.
ישנם שני מוזיאונים מרתקים ומומלצים בעיר, המוזיאון האתנוגרפי המציג תרבויות שונות באתיופיה והמוזיאון הלאומי המציג פריטי לבוש של מלכי אתיופיה ומאובנים שונים (ביניהם השלד של "לוסי" האדם הקדמון מלפני 3.5 מיליון שנים).
באדיס אבבה ישנן כנסיות רבות ומרשימות כדוגמת כנסיית סיינט ג'ורג' המציגה את הפאר והאמונה האורתודוקסית של אתיופיה.
מומלץ לבקר גם במרקאטו שזהו השוק המקומי. שוק זה מסועף עם המון סמטאות ובנוי כמבוך. ניתן למצוא שם הכל מהכל, החל מאוכל וכלה בביגוד.

2. Lalibela

קרדיט תמונה: ויקיפדיה

קרדיט תמונה: ויקיפדיה

לאליבלה הינה גולת הכותרת של אתיופיה המכונה גם פלאו השמיני של העולם, ולא סתם. זוהי עיר עתיקה ומסתורית השנחצבה בסלעי טוף אדומים מתחת לאדמה במאה ה-12.
בלאליבלה ישנן כנסיות רבות, בתי תפילה ומנזרים הבנויים כולם מסלע אחד שנחצב. כל אלו מחוברים עם שבילים ומדרגות רבים תחת פני האדמה וממעל, מגובה פני האדמה הדברים היחיד שניתן לראות הם הגגות של המבנים.
ניתן ללכת בתוך הסלע בין הכנסיות השונות ולהקשיב לשירה של מקהלת הכמרים. זו חוייה מיוחדת ובלתי רגילה.

3. Simien Mountains

simien-landscape-small

קרדיט תמונה: אתר הפארק הלאומי של הרי הסימיאן

כל אוהבי הטבע וכל מי שאוהב נוף מפואר חייב לעשות את הטרק בהרי הסימיאן. טרקים לאורך המדרון המוקף בנוף העוצר נשימה של הבקעה המתגלה, זהו אחד הנופים היפים ביותר ביבשת.
הרי הסימיאן נמצאים בפארק לאומי אשר הוכרז כאתר מורשת עולמי. ניתן להיעזר במשרדי הפארק על מנת לתאם מדריך, לארגן טרקים בשטח הפארק ולשלם עבור השירות.
ישנם אורכים שונים של מסלולים החל מיומיים ועד עשרה ימים ימי הליכה וגבהים שונים של מסלולים כאשר הגבהים מגיעים ל-3,500 מטר מעל פני הים ויותר.
אזור זה הוא ביתו של הבבון "מדמם הלב" (הנקרא כך עקב עור אדום ובולט על החזה) וישנה סבירות גבוהה להתקל בו, מה שיכול להיות אחד מרגעי השיא של טרק זה.

שיהיה טיול מהנה המלא בקפה!