בכיף לטייל בשביל ישראל

על מנת ליהנות ממסלול הליכה מיוחד, מגוון ומרשים, לא צריך להרחיק עד מדינה אחרת, ממש מתחת לאף שלנו נמצא שביל ישראל, שנבחר לאחד מ-20 שבילי ההליכה היפים ביותר בעולם על ידי המגזין נשיונל ג'יאוגרפיק. שביל ישראל מייצג אופי מיוחד ושונה מאחר והוא נותן הרגשה כי הוא חוצה מספר תקופות ומדינות שונות. במהלך ההליכה בשביל נחשפים לאתרים הסטוריים וחופי ים, עוברים דרך כפרים בדואים, קיבוצים, מושבים וערים מודרניות. חווים את מגוון סוגי המחייה הקיימים בארץ ישראל.

השביל שנחנך בשנת 1995 חוצה את כל מדינת ישראל. הוא מתחיל בקיבוץ דן שבצפון ומסתיים למפרץ אילת שבדרום, אורכו מסתכם בכ-1,000 ק"מ. השביל עצמו מתחלק ל-44 מקטעים כאשר אורך כל מקצע בין 12 ל-14 ק"מ. ניתן לבחור אם ללכת את כולו או רק מקטעים מסויימים ממנו כאשר ניתן להתחיל ולסיים בכל מקטע אפשרי, וכמובן ניתן גם לבחור אם להתחיל אותו מצפונה דרומה או להיפך.
במידה ותחפצו בהליכת השביל במלואו תצטרכו לפנות בין חודש לחודשיים מזמנכם. כאשר במהלך ההליכה תכירו מטיילים נוספים שחלקם, גם תיירים מהעולם המגיעים במיוחד לשביל זה.
במשך ההליכה תתקלו לא אחת ב"מלאכי השביל". אלו אותם אנשים שהשביל עובר קרוב לביתם ומתנדבים לעזור למטיילים אם זה במזון ושתייה, במקלחת חמה או בתשלום סמלי עבור לינה.
חשוב מאוד להצטייד בציוד המתאים- החל מתיק גב נוח המותאם להליכות ארוכות, להצטייד בנעלי הליכה סגורות ונוחות, בקבוקי מים (תמיד לדאוג שיש בקבוק אקסטרא), שק שינה ונשנושים. אל תסתמכו על "מלאכי השביל" ולא על פיצוציות או חנויות נוחות שתפגשו בדרך, משום שלעיתים ישנו מרחק רב בין חנות לחנות, תמיד תהיו מצויידים!
התקופה המומלצות ביותר לצעוד את השביל היא בין החודשים אוקטובר לאפריל, זאת מכיוון שבשאר השנה חם מאוד וכמעט בלתי אפשרי ללכת בתנאי מזג האוויר השרבי. מומלץ עוד יותר להתחיל בחודש פברואר ולהתחילו מדרום לצפון, כך נהנים ממזג אוויר נוח ובהמשך נהנים מתקופת האביב והפריחה בצפון.

למידע נוסף על שביל ישראל – אתר צימר.