אם הטיול הראשון שלכם לאפריקה הוא גם הפעם הראשונה שלכם במדינה מתפתחת, אתם עלולים לחטוף הלם תרבות. אבל אל תיבהלו ממה שאתם שומעים בחדשות, יש מיתוסים רבים על אפריקה, אך בהחלט חשוב להיערך לטיולים כאלה בהתאם.
אספנו עבורכם טיפים מצויינים שיעזרו לכם בתכנון הטיול ובמהלכו. תודו לנו אחר כך.

אקלים

אפריקה יכולה להיות קרה מאוד. היא אולי יושבת על קו המשווה, אבל לא בכל מקום באפריקה שורר שרב כבד. להר הקילימנג'רו (בטנזניה) ולהר קנייה יש קרחונים והלילות יכולים להיות קרירים באופן מסוכן במדבר, עם טמפרטורות שיורדות מתחת למינוס 10 מעלות. אפילו יש מקומות שיורד בהם שלג. אפשר לעשות סקי בהרי האטלס במרוקו, הרי מאלוטי, לסוטו ובהר מזרח קייפ, דרום אפריקה.

לצד מדבר, יש הרים ויערות גשם. באפריקה יש שטחים עצומים של מדבר וסוואנה שטוחה אבל יש גם חלקים הרריים וירוקים במיוחד. יש את יערות הגשם רחבי הידיים של אוגנדה, רואנדה והרפובליקה הדמוקרטית של קונגו (זאיר) וההר הירוק הרך של סנגל, גיניאה וטנזניה. אם תרצו לראות ירוק מטופח יותר, בקרו במסלול הגן של דרום אפריקה, בחוף הדרום מזרחי, שנקרא כך בגלל הצמחייה העבותה והאגמים.
ולא כל מדבר הוא קטע של ישימון צחיח. מדבר קהאלרי ידוע בפרחי האביב שלו, בזמן שמדבר נמיב, המדבר העתיק ביותר בעולם, הוא ביתם של חיות כמו פילים, קרנפים, ג'ירפות ואריות, שהסתגלו לחיים במדבר.

חיסונים

החיסונים שקיבלת בילדות שלך צריכים להיות מעודכנים לטיול אפריקה אבל אין צורך בחיסון נגד כל מחלה קיימת.
זריקה נגד כלבת מומלצת – אבל תכננו את זה מראש משום שזה סדרה של זריקות – יחד עם זריקות נגד צהבת, דלקת קרום מוח וטיפוס בטן. ייתכן שתצטרכו חיסון נגד קדחת צהובה. עבור חלק מהמדינות, כגון דרום אפריקה, זוהי דרישת כניסה.

מקבצי נדבות

העוני הכבד באפריקה הוא בדרך כלל מה שהכי מדהים את המבקרים בפעם הראשונה. אתם תראו קבצנים ואולי לא תדעו איך להגיב. ברור שאתה לא יכול לתת כסף או אוכל לכל קבצן, אבל גם לא לתת לאף אחד ככל הנראה יגרום לך להרגיש אשם. זה רעיון טוב לקחת איתך כסף קטן ולתת למי שאתה מרגיש שהכי זקוק לו. אם אין לך כסף קטן, חיוך חביב ומלמול "מצטער" הם מקובלים לחלוטין. אם אתה לא יכול להתמודד עם האשמה, תרום בבית חולים או בסוכנות פיתוח שישקיעו את הכסף שלך בתבונה.
ילדים מקבצי נדבות לעתים קרובות צריכים לוותר על הכסף עבור הורים, אפוטרופוס או כנופיה. אם אתה רוצה לתת משהו לילדים מקבצי נדבות, תן להם אוכל במקום כסף, וכך הם ייהנו באופן ישיר.

תשומת לב לא רצויה

אתם תצטרכו להתרגל לאנשים שבוהים בכם בזמן ביקור במדינות רבות באפריקה, גם באזורים שבהם יש הרבה תיירים. המבטים נובעים לרוב מסקרנות בלתי מזיקה. בהתחשב בחוסר בידור זמין, להסתכל על תיירים זה פשוט כיף. מתרגלים לזה אחרי כמה זמן. יש אנשים שאוהבים להרכיב משקפי שמש כדי להרגיש יותר נוח, יש אנשים שנהנים ממעמד כוכב הרוק החדש הזה שהם מקבלים ואפילו מתגעגעים אליו כשהם חוזרים הביתה.
נשים שבוהים בהן קבוצות של גברים, באופן טבעי עלולות להרגיש מאויימות, אבל זה מה שצריך לצפות לו כשנוסעים לחלק ממדינות באפריקה, במיוחד בצפון אפריקה (מרוקו, מצרים ותוניסיה). נסו לא לתת לזה להפריע לכן. אפשר רק ללמוד להתעלם מזה ולא להתעצבן.

הונאות ונוכלים (ספסרים)

להיות תייר, ולעתים קרובות הרבה יותר עשיר מרוב האנשים שאתה רואה סביבך, אומר שאתה גם באופן טבעי הופך למטרה של הונאות, וסרסורים (אנשים שמנסים למכור לך מוצר או שירות שאתה לא רוצה, בדרך מרמה). זכור כי "סרסורים" הם אנשים עניים שמנסים להתפרנס, הם היו מעדיפים להיות מדריכי טיולים רשמיים, אך לעתים קרובות אין להם יכולת כלכלית עבור סוג כזה של חינוך והשכלה. "לא תודה" אסרטיבי היא הדרך הטובה ביותר להתמודד עם סרסורים מציקים.

הונאות נפוצות וכיצד להתמודד איתם:

תניח ששום דבר לא בחינם. בעוד שתושבים מסבירים פנים וידידותיים נמצאים בכל מקום באפריקה, תהיו זהירים כשאתם באזור תיירותי ומישהו הציע לך משהו בחינם. זה רק לעתים נדירות בחינם. טיול גמלים "בחינם" יהפוך במהירות ליקר מאוד, כשתרצה לחזור למקום ממנו יצאתם. סיור מודרך "בחינם" ברחבי אתר תיירות כלשהו סביר להניח שיוביל לחנות התכשיטים של הדוד או שיבקשו מכם את הכסף בסוף הסיור. כוס תה בחינם עשויה לכלול התבוננות בהרבה שטיחים שאולי תצטרך לקנות אחר כך.
אם אתה שומע את המילה "חינם", המחיר שתשלם הוא לעתים קרובות לא יהיה בשליטה שלך.

מלונות לא פתאום ייעלמו, יהיו בתפוסה מלאה או יעברו למיקום גרוע. זה טיפ שימושי במיוחד עבור מטיילים עצמאיים. כשאתם מגיעים לנמל תעופה אפריקאי, תחנת אוטובוס, תחנת רכבת או מעבורת, אתה תתקבל על ידי אנשים רבים, שישאלו בקול רם מדי, לאן אתה צריך להגיע. רבים מהאנשים האלה מרוויחים עמלה מלקחת אותך למלון על פי בחירתם. זה לא אומר שהמלון יהיה בהכרח רע, זה רק אומר שאתה יכול בסופו לשהות באיזור שאתה לא רוצה להיות בו, שהמחיר של החדר שלך יהיה גבוה יותר כדי לכסות את העמלות, או שהמלון אכן יכול להיות די מגעיל. ספסרי מלון יכולים לשאול אותך על המלון שהזמנת ולאחר מכן לשכנע אותך שהמלון נמצא בתפוסה מלאה, עבר מקום או נמצא באזור לא טוב.
בצעו הזמנה במלון לפני שאתם מגיעים, במיוחד אם אתםמגיעים בערב ו / או לעיר תיירות גדולה. בספר המדריך שלך יש מספרי טלפון של כל בתי המלון הרשומים, או שאתה יכול לבדוק באינטרנט לפני שאתה מגיע. קח מונית ותתעקש שהם ייקחו אותך למלון על פי בחירתך. אם נהג המונית שלך מעמידה פנים שאינו יודע את מיקומו של המלון שלך, קח מונית אחרת. עדיף לשלם קצת יותר עבור הלילה הראשון שלך בעיר, מאשר לסיים במקום כלשהו שאתה לא רוצה להיות בו.

החלפת כסף ברחוב- כאשר אתם מגיעים למדינה אפריקאית, אתם עשויים לפגוש אנשים שינסו לעודד אתכם להחליף כסף, ויציעו שיעור טוב יותר מזה הבנק עשוי לתת לך. אל תתפתה להחליף את הכסף שלך בדרך זו. זה לא חוקי וזה גם לא רעיון טוב להראות למישהו את כל המטבע הזר שיש ברשותך. היום יש מעט מאוד מדינות באפריקה שהשער המוצע בשוק השחור שונה בהרבה משער החליפין הרשמי בבנקים. (זימבבואה היא אחד החריגים לכלל זה). החלפת כסף ברחוב לא שווה את הטרחה או הסיכון של להיות קורבן לשוד או לרמאות.